از نظر او یک محیط کاری که همه افراد از مدارس مشابهی آمده و در سن یکسانی هستند زیاد مناسب نیست و جو مدارس سنتی زیاد واقعی نیست، دنیای واقعی در مدارس خانگی خلاصه می شود.

رضایت آلیسون از دور نگه داشتن بچه های خود از مدارس محلی دولتی م خصوصی باعث گسترش این ایده در سراسر ایالات متحده شد و داده های اخیر جمع آوری شده توسط وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد که ایده مدارس خانگی در ده سال گذشته با 61.8 درصد افزایش به دو میلیون کودک یعنی 4 درصد کل جمعیت جوان رسیده است.

برخلاف این باور که مدارس خانگی برای افراد اخراج شده و ضد اجتماعی می باشد، حقیقت این است که برخی از دانش آموزان موفق در مسائل ریاضی افرادی هستند که به صورت خانگی درس می خوانند. بر اساس مطالعات اخیر آموزش در خانه می تواند یکی از بهترین راهها برای آموزش کوکان در قرن بیست و یک باشد.

شخصیت یک کلید است

کن رابینسون استاد قدیمی و سخنگوی TED، در کتاب خود با عنوان Creative Schools: The Grassroots Revolution That's Transforming Education تاکید دارد که همه دانش آموزان افرادی منحصربفرد با استعداد، اضطراب، ترس، احساسات و آروزهای خاص خود هستند. بیشتر آنها می توانند با بیشترین سرعت و مورد نظر خود مطالب را یاد بگیرند.

رابینسون در این کتاب هیچ اشاره ای مستقیمی به آموزش در خانه نکرده است.

در حالی که مدارس سنتی بهترین تلاش خود را برای ارائه بهترین درس های فردی به دانش آموزان انجام می دهند، معلمان معمولا این کار را به صورت میانه انجام می دهند.

دیویس می گوید پسرش لوک در ابتدا با خواندن شروع کرد، او در ابتدا از این کار لذت نمی برد و آن را خسته کننده می دانست. اما در نهایت تلاش خود را برای یادگیری افزایش داد؛ اما در مدارس دیگر معلمان تلاش زیادی برای این کار انجام نمی دهد.

اثرات طولانی مدت شخصیت بسیار عمیق است. بر اساس یک مطالعه در سال 2009 که با استفاده از تست های استاندارد صروت گرفته، افرادی که در خانه آموزش می بینید، غالبا عملکرد بهتری دارند و اغلب وارد دانشگاه می شوند.

آیا مدارس خانگی افراد را منزوی بار می آورند

بزرگترین کلیشه در مورد مدارس خانگی این است که افراد را از رشد در جامعه محروم می کند. اما در واقع این بچه ها مانند بقیه دانش آموزان دیگر فعالیت های خود را انجام می دهند و گاهی اوقات از نبود بسیاری از مشکلات و سلسله مراتب اجتماعی که دانش آموزان در مدارس عادی دارند، لذت می برند.

البته برخی از والدین در مدارس خانگی هم با مشکلاتی مانند نحوه کمک به فرزندان خود برای پیدا کردن دوست و برقراری روابط اجتماعی روبرو هستند. شاید استفاده از اینترنت در این مورد  کارساز و آسان باشد. مطالعه موسسه Pew در سال گذشته نشان داد که 55 درصد از تمام نوجوانان به طور منظم از طریق رسانه های اجتماعی با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند و 45 درصد آنها از طریق کلاس های ورزشی، تفریحی و یا آموزشی با هم آشنا می شوند.

مدارس بیشتر از دانش آموزان کار می کنند

همانطور که می دانید مدارس تحت فشار زیادی برای آموزش بچه ها هستند. ما انتظار داریم مدارس بچه ها را به جای افراد ضد اجتماعی و گنگ، افرادی باهوش، معقول، متکی به خود و خلاق بار بیاورد.

بررسی های اخیر از 165000 دبیرستان نشان داده که کمتر از نیمی از آنها برای کالج و تحصیلات دانشگاهی آماده شده اند.

اخیرا مدارسی تحت عنوان مدارس مشارکتی و در خارج چارچوب آموزش و پرورش ایجاد شده که اکثر آنها مورد تایید مورد تایید اداره آموزش و پرورش نیستند

همچنین مدارسی از این نوع که برای اتباع خارجی ایجاد شده 

مدارس خانگی باید مجوز داشته باشند:
 سرپرست معاونت امور بین الملل مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: فعالیت و مدارک مدارس خانگی که بدون مجوز در زمینه آموزش اتباع خارجی بویژه اتباع افغان فعالیت دارند، به هیچوجه مورد تایید نیست.
 
سیدعلی حسینی روز چهارشنبه اظهار داشت: اغلب این مدارس خانگی که در حاشیه تهران برای ادامه تحصیل دانش آموزان افغان و دیگر اتباع خارجی توسط افراد خودگردان تشکیل و اداره می شود، فاقد مجوزهای رسمی هستند. 
وی یادآورشد: فعالان این مدارس و سازمان های مردم نهادی که در حوزه آموزش اتباع خارجی مشغول به کار هستند باید مجوز رسمی برای ادامه فعالیت از شورای عالی آموزش و پرورش دریافت کنند.
سرپرست معاونت امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تاکنون مجوز 9 مدرسه خانگی از سوی این وزارتخانه مورد تایید قرار گرفته و در مرحله دریافت مجوزهای رسمی هستند، گفت: آموزش و پرورش بدنبال محدود سازی آموزش اتباع خارجی و افغان نیست بلکه درصدد ارائه خدمات آموزشی با کیفیت به این افراد است.
حسینی تصریح کرد: از این رو این مدارس خانگی باید مجوزهای رسمی را از آموزش و پرورش دریافت کنند تا بتوانند خدمات با کیفیت را تحت نظارت و چارچوب نظام آموزشی ارائه دهند

د