• ویژگی‌های یک مدرسه موفق اجتماع > آموزش - مرتضی مجدفر: در طول تاریخ آموزش و پرورش، برنامه‌ریزان مدرسه‌ها و مربیان، در جست‌وجوی شاخص‌ها یا استانداردهای مدرسه کیفی بوده‌اند. به دیگر سخن، تاسیس و آماده‌سازی مدرسه‌های موفق یا استاندارد، دغدغه ...
  • یک مدرسه خوب دارای چه ویژگی هایی است. مدرسه ای که مایلید فرزند شما در آنجا درس بخواند؟     مدرسه خوب و مطلوب مدرسه ای است که دارای ویژگی های خاصی باشد شاید بتوانم فهرست وار این طور خدمتتان عرض کنم که یک مدرسه خوب مدرسه ای است که:     اول) مدیر مدرسه یک رهبر ...
  • مدارس هوشمند از دستاوردهای مهم توسعه فناوری اطلاعات در برنامه های آموزش و پرورش می باشد كه فوائد و آثار و نتایج آن نه تنها در محیط آموزشی تاثیرات خود را خواهد داشت بلكه تحولی نوین همراه با تجارب واقعی محیط زندگی دانش آموزان و فردای آن ها  خواهد بود، در قرن بیست و یكم تصور آن ...
  • سیسیتم 3-3-6 در نظام آموزشی ایران ساختار «3-3-6» در سال تحصيلي 92-91 در نظام آموزشي کشور استقرار یافت و بدين ترتيب دانش‌آموزان پايه پنجم ابتدايي به جاي ورود به مقطع راهنمايي، به دوره ششم ابتدايي وارد مي‌شوند و براين اساس مقطع اول راهنمايي فقط براي همان سال حذف ...
  • آشنایی با آموزش از راه دور در آموزش و پرورش ایران آموزش از راه دور در نظام آموزش و پرورش ایران در ششم آذر ماه ۱۳۷۵ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد. مطالعه تجربه‌هاي جهاني و تدوين اصول اجرايي اين شيوه آموزشي در آموزش و پرورش كشور، قريب به هشت سال طول كشيد تا ...
  • مدرسهٔ خانگی یا مدرسه در منزل یا آموزش در خانه  (به فرانسوی: École à la maison) عبارت است از آموزش و تعلیم کودکان در منزل، که نوعاً بوسیلهٔ خود والدین و یا آموزگاران حرفه‌ای صورت می‌پذیرد، به‌جای آنکه، در فضای مدارس عمومی یا خصوصی انجام گیرد. این ...
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶
0 دیدگاه
دسته بندی : اخبار , تعداد بازدید : 468

سیسیتم 3-3-6 در نظام آموزشی ایران

ساختار «3-3-6» در سال تحصيلي 92-91 در نظام آموزشي کشور استقرار یافت و بدين ترتيب دانش‌آموزان پايه پنجم ابتدايي به جاي ورود به مقطع راهنمايي، به دوره ششم ابتدايي وارد مي‌شوند و براين اساس مقطع اول راهنمايي فقط براي همان سال حذف مي‌شود.

تحول ساختاري در نظام آموزشي با استقرار سيستم «3-3-6» از سال تحصيلي آينده 92آغاز شد، . اين در حالي است که تحول محتوايي از سال تحصيلي 91 آغاز شد و در نخستين گام کتب پايه اول دبستان تغييرات اساسي يافته است. براين اساس کتب رياضي و علوم تا 80 درصد تغيير کرده و کتاب‌هاي قرآن و فارسي نيز در اين دوره تحصيلي بهسازي شده است.

دوره ابتدايي در نظام تحصيلي کنوني فقط گروه‌هاي سني 6 تا 10 سال را پوشش مي‌داد، اما با استقرار ساختار جديد، دوره ابتدايي شامل گروه‌هاي سني 6 تا 11 سال خواهد شد.

مهمترين هدف از ايجاد ساختار آموزش جديد  آماده‌کردن دانش‌آموزان براي کسب آداب و مهارت‌هاي زندگي اجتماعي می باشد.  از آنجا که دوره ابتدايي را دوره آموزش عمومي و بسيار تأثيرگذار براي دانش‌آموزان مي‌دانيم، بنابراين اگر يک سال به اين دوره اضافه شود، دانش‌آموزان توانايي بيشتري براي حضور در اجتماع و فعاليت‌هاي مشارکتي پيدا مي‌کنند.

همچنين با اضافه شدن يک سال به دوره ابتدايي، دانش‌آموزان فرصت بيشتري براي انتخاب رشته تحصيلي پيدا مي‌کنند، چرا که در اين صورت دانش‌آموزان تا زمان انتخاب رشته 9 سال تحصيلي فرصت دارند.

ساختار «3-3-6» هم اکنون در 120 کشور دنيا در حال اجراست.

 در سال تحصيلي 92-91 پايه اول راهنمايي حذف شد،با تغيير ساختار آموزشي از «4-3-5» به «3-3-6»، محتواي کتاب‌هاي درسي به ترتيب از سال تحصيلي 91 (پايه دوم و ششم ابتدايي)، سال 92 (سوم ابتدايي و اول راهنمايي)، سال 93 (چهارم ابتدايي و دوم راهنمايي) سال 94 (پنجم ابتدايي و سوم راهنمايي)، سال 95، (اول دبيرستان و دوم دبيرستان) و سال 96، سوم دبيرستان تغيير  کرد.

ساختار نظام آموزشي و محتواي کتاب‌هاي درسي دانش‌آموزان در سال تحصيلي 97-96 در همه مقاطع تغيير کرده و بدين ترتيب مقطع پيش‌دانشگاهي به طور قطع از دوره‌هاي تحصيلي حذف مي‌شود.

پس از طي اين 6 سال، دوره متوسطه به دو دوره سه ساله متوسطه اول و متوسطه دوم تقسيم مي‌شود، اما نظام آموزشي همان 12 سال تمام است.

 

 دوره پيش دبستاني همچنان يک دوره غيررسمي و غير اجباري است  با اين وجود صدور مجوز، بحث نظارت، توليد محتوا و گزينش نيروي انساني در مراکز پيش دبستاني برعهده آموزش و پرورش خواهد بود.

 در ساختار آموزشي جديد سعي شده حافظه محوري در دانش‌آموزان به تفکر فلسفي تغيير يابد،محتواي کتب درسي در ساختار جديد به شکلي طراحي شده است که در ذهن دانش آموز ايجاد مسئله کرده و او را به دنبال راه‌حل بکشاند.

هرگونه تغيير در نظام آموزشي نشانه پويايي نظام آموزشي در کشور است، ضمن اين که همه تغييرات محتوايي و ساختاري در نظام آموزشي جديد نتيجه پژوهش‌هاي نزديک به 30 ساله است و مطالعات پژوهشي عميقي پشت آن طرح نهفته است.

 

آموزش و پرورش به سبک جدید که در آن مدرسه، معلم و کلاس درسی باشد از حدود 150 سال پیش در کشور شکل گرفت،قبل از آن دانش آموزان در مکتب خانه یا مسجد تنها خواندن و نوشتن یاد می گرفتند اما در شیوه جدید آموزش، قرار شد که مهارتهایی هم به دانش آموزان آموخته شود. از آن زمان تاکنون آموزش و پرورش ما تغییرات فراوانی با هدف بهتر شدن پیدا کرد اما هربار منتقدانی هم داشت. به طوریکه الان کارشناسان آموزشی معتقدند نظام آموزشی ما هیچ مهارتی را به دانش آموزان یاد نمی دهد و بیشتر بر حفظیات استوار است.

تغییرات نظام آموزشی

تا سال 1346 نظام آموزشی به دو دوره تقسیم می شد 6 سال ابتدایی و 6 سال متوسطه و سالها همین نظام آموزشی در کشور دایر بود.

علاءالدین کیا مدیرهماهنگی امور پژوهشی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش درباره تغییرات نظام آموزشی به خبرآنلاین می گوید: تغییر اساسی و بنیادین مقاطع تحصیلی به سبک آموزش فعلی در سال 1346 آغاز شد و نظام آموزشی 6 ـ 6 یعنی دو دوره ابتدایی و متوسطه به 5 ـ 3 ـ 4 یعنی پنج سال ابتدایی، سه سال راهنمایی و چهار سال متوسطه تبدیل شد.

این نوع نظام آموزشی پس از انقلاب تا سال 1370 در مدارس کشور اجرا شد.اما در سال 1370، شورای عالی آموزش و پرورش تصمیم گرفت تا دوره پیش دانشگاهی را از دوره متوسطه جدا کند. در این نظام آموزشی جدید که به «نظام جدید» معروف شد، دانش آموزان پنج سال ابتدایی، سه سال راهنمایی، سه سال تا دیپلم و یک سال دوره پیش دانشگاهی را می‌گذراندند تا بتوانند به دانشگاه راه یابند.

کیا می گوید: دانش آموزان در طرح نظام جدید باید برای ورود به پیش دانشگاهی امتحان ورودی می‌دادند و در صورت گرفتن نمره قبولی، می‌توانستند در این دوره شرکت و بعد در کنکور سراسری ثبت نام کنند.

اما پس از گذشت چند سال و کاهش جمعیت داوطلبان دانشگاهی، امتحان ورود به پیش دانشگاهی برداشته شد و دانش آموزان پس از دیپلم و در صورت علاقه می‌توانستند در این دوره هم شرکت کنند.

در این تغییر نظام آموزشی، در دو مقطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی تغییر ایجاد نشد و تنها دوره متوسطه تبدیل به ترمی واحدی و بعد سالی واحدی یا تفکیک دوره پیش دانشگاهی از مدارس متوسطه شد. در سال 1389 بار دیگر مراکز پیش دانشگاهی که در سال 1383 از مدارس متوسطه جدا شده بودند، به دوره متوسطه متصل شدند.

 

دلایل تغییر نظام آموزش

دلایل متعددی در آن دوران باعث شد که نظام آموزشی تغییر کند و دوره پیش دانشگاهی ایجاد شود؛ اما در آن زمان اعلام شد که در دهه 70 تعداد دانش آموزان متوسطه از حدود 1.9 میلیون نفر به 5 میلیون نفر و تعداد دانش آموختگان متوسطه از سالانه حدود 280 هزار نفر به 700 هزار دانش آموخته دیپلمه افزایش یافت. بنابراین بیش از 80 درصد دانش آموختگان دیپلمه از ورود به دانشگاه باز می ماندند و به ناچار به بازار روی می آوردند بدون این که مهارت لازم را کسب کرده باشند.

 

تغییر به سبک قدیم

این نظام آموزشی هم در کشور دچار تغییراتی شد و در سال 1388 وزیر آموزش و پرورش دولت دهم، حاجی بابایی نظام آموزشی را به دو دوره 6 ـ 6 یعنی 6 سال دوره ابتدایی و 6 سال دوره متوسطه تقسیم کرد و حتی معاونت‌های جدید خود را بنا بر این طرح انتخاب کرد، به گونه‌ای که هم اکنون وزارت آموزش و پرورش دو معاونت ابتدایی و متوسطه دارد.اما این طرح هم پس از گذشت مدت کوتاهی تغییر کرد و اعلام شد که نظام آموزشی به سه دوره 6-3-3 تبدیل می‌شود. یعنی شش سال ابتدایی، سه سال راهنمایی و سه سال متوسطه.

وقتی تصمیم دوباره به تغییر نظام آموزشی گرفته شد، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتراض خود را اعلام کرد. آن زمان علی عباسپور تهرانی فرد، رئیس پیشین کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ترس اصلی ما این است که در جریان اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، به سرنوشت ناگوار یارانه ها دچار شویم. ما با اجرای این طرح در مهرماه سال 1391 مخالفیم. در جریان اجرای هدفمند سازی یارانه ها هم دولت به حرف نمایندگان گوش نکرد و نرخ بالای ارز، وجود نقدینگی بالا و آشفتگی اقتصادی فعلی نیز محصول همین بی توجهی به توصیه های کارشناسان و نمایندگان ملت است. به همین خاطر، دولت باید در اجرای این سند آموزشی به سخنان و مشورت های نمایندگان مردم گوش دهد.

عباسپور در ادامه به بی توجهی دولت به محتوای سند تحول آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: 6 سال پیش تصویب کردیم که معاونت پرورشی در مدارس احیا شود اما نه در دولت نهم و نه در دولت دهم ، این امر محقق نشده است. تبدیل مقاطع آموزشی به چهار دوره سه ساله، کاملا خلاف سند بنیادین آموزش و پرورش است، ما نگران هستیم با وجود این که شرایط آموزش زیربنایی،محتوایی و عمقی برای تعلیم فرزندانمان مهیا نشده است، این طرح نتواند نتایج ثمر بخشی داشته باشد.

 

تغییر دوباره

با وجودی که الان کتب درسی به شیوه جدید تدوین، معلم ها و دانش آموزان هم تقریبا عادت کرده اند اما به نظر می رسد در دولت یازدهم ،شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی تغییر دوباره نظام آموزشی است و شورای عالی آموزش و پرورش از اجرای نظام آموزشی 3 ـ 3 ـ 3 ـ 3 خبر می دهد.

فانی وزیر آموزش و پرورش هم مخالف این موضوع نیست. از سوی دیگر او در نظر دارد تا روز پنج شنبه را دوباره در مدارس احیا کند البته به شیوه خودش! فانی با بیان اینکه در روز بدون کتاب دانش‌آموزان به فعالیت‌های هنری یادگیری مهارت های زندگی می‌پردازند می گوید: کارگروهی از معاونت پرورشی آموزش و پرورش ،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ،معاونت تربیت بدنی و معاونت ابتدایی ومتوسطه ،در حال بررسی این طرح است.

اما همزمان مخالفان این تغییر را خلاف سند تحول آموزشی در کشور دانستند و حاجی بابایی اعلام کرد شتابزدگی عبارت است از بیانی که منجر به شکست و پشیمانی شود و قابلیت اجرا نداشته و افکار عمومی هم پذیرای آن نباشد. نمونه شتابزدگی در گفتار مدیران فعلی را در خبر «لغو تعطیلی پنج‌شنبه‌ها» شاهد بودیم؛ در غیر قانونی اعلام کردن «مدارس نمونه» شاهد بودیم و در تأیید و تکذیب‌های خبرهای مکرر آماری شاهد بودیم.

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با تسنیم درباره این طرح چنین توضیح می دهد:‌ طبق طرح یک روز بدون کیف و کتاب قرار است دانش‌آموزان یک روز هفته را بدون کیف و کتاب در مدرسه حاضر شوند که این روز ممکن است 5شنبه یا سایر روزهای هفته باشد. بر اساس این طرح قرار است صرفا یک روز برای تمام دانش‌آموزان برای فعالیت‌های فوق برنامه اعلام نشود تا امکان مدیریت نیز آسانتر باشد و این طرح سال آینده به صورت آزمایشی در تعدادی از مدارس ابتدایی و متوسطه اول (راهنمایی) اجرا می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اگر مدرسه ظرفیت داشته باشد تمام دانش آموزان در روزهای 5 شنبه بدون کیف و کتاب به مدرسه می‌آیند و به برنامه‌های شاد و متنوع روی می‌آورند، گفت: در مدارس بزرگ که تعداد زیادی دانش‌آموز دارند و امکان آن وجود ندارد که تمام دانش‌آموزان در روز 5شنبه به مدرسه بیایند یک روز بدون کیف و کتاب در طول هفته توزیع می‌شود به عنوان مثال دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی یک روز در هفته یعنی شنبه‌ها بدون کیف و کتاب به مدرسه می‌آیند و لزوما تمام دانش‌آموزان روزهای پنج شنبه به فعالیت‌های پرورشی نمی‌پردازند.

 

تغییرات بی ثمر

غیر از اینها رییس پیشین کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است: چه تفاوتی می کند دانش آموزان 12 سال درس بخوانند یا 10 سال؟ مهم این است که نتیجه این آموزش و آموختن کتابهای سخت درسی چه می شود چون دانش آموزان ما بدون هیچ مهارتی وارد بازار کار می شوند و انتظار بهترین کار با بهترین حقوق را دارند.

عباسپور تهرانی در این باره به خبرآنلاین گفت: به نظر من تا وقتی دانش آموزان ما نتوانند مهارت و تخصصی در مدرسه بیاموزند این تغییرات بی ثمر است و تنها نتیجه آن تقویت حفظ کردن دانش آموزان است. البته این کار ریشه ای است و باید معلمان در درجه اول آموزشهایی در این زمینه ببینند تا بتوانند آن را به دانش آموزان منتقل کنند.

 


* ۳ ساله شدن دوره آموزشی هنرستان‌ها از سال ۹۵

* احتمال کاهش رشته‌های هنرستانی در سال آینده بر اساس " آمایش سرزمین "

در رابطه با هنرستان‌ها، آنچه که تاکنون مشخص شده این است که دوره‌ آموزشی هنرستان‌ها از دو سال به سه سال افزایش می‌یابد؛ این در حالی است که هم‌اکنون رشته‌های هنرستانی(به استثنای ۹ رشته هنری) «پیش‌دانشگاهی» ندارند، اما از سال تحصیلی ۹۶ - ۹۵ هنرستان‌ها نیز سه ساله می‌شوند که فرصت خوبی است تا با آرامش و وقت کافی و کیفیت بهتری آموزش‌های فنی و مهارتی به دانش‌آموزان ارائه شود.

با در نظر گرفتن شروع تغییرات نظام آموزش و پرورش از سال آینده، از سال تحصیلی ۹۶ - ۹۵ که در آن سال به جای دوم متوسطه فعلی، پایه اول متوسطه نظام جدید ایجاد خواهد شد، هنرستان‌ها سه ساله می‌شود.* "
فنی و حرفه‌ای و کاردانش " همچنان جدا باقی می‌ماند
‌ اهداف آموزش و پرورش در شاخه فنی و حرفه‌ای با کاردانش متفاوت است؛ بر این اساس، در «فنی و حرفه‌ای» آموزش‌ها مشتمل بر چند مهارت است که با «عمق کمتر و گستره‌ بیشتر» ارائه می‌شود، اما در «کاردانش» آموزش ناظر به یک مهارت مشخص است که با «عمق بیشتر و گستره کمتر» ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش متوسطه فنی‌ و حرفه‌ای و کاردانش تصریح کرد: ‌ در رابطه با اینکه در آینده نیز آموزش‌های هنرستانی به همین شیوه باقی می‌ماند یا خیر، باید منتظر باشیم تا در برنامه‌های کلان آموزش و پرورش تکلیف این مسئله روشن شود اما فعلاً‌ به همین شیوه باقی می‌ماند.

*
طرح مجدد ایجاد ششمین گروه آزمایشی در کنکور سراسری، برای هنرستانی‌ها
تاکنون با توجه به اینکه دانش‌آموزان هنرستانی «پیش‌دانشگاهی» نداشته‌اند، در ورود به آموزش عالی باید در مسیر مشخص و محدود آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای قرار می‌گرفتند و دوره کاردانی را می‌گذراندند، اما با توجه به اینکه در نظام جدید آموزش و پرورش تمام دانش‌آموزان اعم از هنرستانی و نظری بدون گذراندن پیش‌دانشگاهی و با ۱۲ سال درس خواندن فارغ‌التحصیل می‌شوند، فرد دیپلمه هنرستانی علاوه بر امکان ورود به دانشکده‌‌های فنی و حرفه‌ای وزارت علوم(آموزشکده‌های سابق آموزش و پرورش)، امکان تجربه روش‌های جدید را نیز خواهد داشت.
در این رابطه آموزش و پرورش به دنبال این است که از وزارت علوم درخواست ایجاد یک گروه آزمایشی جدید با عنوان فنی و حرفهای را علاوه بر گروههای آموزشی پنجگانه فعلی در آزمون سراسری مطرح کند که تاکنون به دلیل مشکل پیشدانشگاهی امکان اجرای چنین روشی نبوده است اما با تغییرات نظام آموزش و پرورش به نظر میرسد امکان اجرای این روش بهتر فراهم شود.

 
کد امنیتی :