• ویژگی‌های یک مدرسه موفق اجتماع > آموزش - مرتضی مجدفر: در طول تاریخ آموزش و پرورش، برنامه‌ریزان مدرسه‌ها و مربیان، در جست‌وجوی شاخص‌ها یا استانداردهای مدرسه کیفی بوده‌اند. به دیگر سخن، تاسیس و آماده‌سازی مدرسه‌های موفق یا استاندارد، دغدغه ...
  • یک مدرسه خوب دارای چه ویژگی هایی است. مدرسه ای که مایلید فرزند شما در آنجا درس بخواند؟     مدرسه خوب و مطلوب مدرسه ای است که دارای ویژگی های خاصی باشد شاید بتوانم فهرست وار این طور خدمتتان عرض کنم که یک مدرسه خوب مدرسه ای است که:     اول) مدیر مدرسه یک رهبر ...
  • مدارس هوشمند از دستاوردهای مهم توسعه فناوری اطلاعات در برنامه های آموزش و پرورش می باشد كه فوائد و آثار و نتایج آن نه تنها در محیط آموزشی تاثیرات خود را خواهد داشت بلكه تحولی نوین همراه با تجارب واقعی محیط زندگی دانش آموزان و فردای آن ها  خواهد بود، در قرن بیست و یكم تصور آن ...
  • سیسیتم 3-3-6 در نظام آموزشی ایران ساختار «3-3-6» در سال تحصيلي 92-91 در نظام آموزشي کشور استقرار یافت و بدين ترتيب دانش‌آموزان پايه پنجم ابتدايي به جاي ورود به مقطع راهنمايي، به دوره ششم ابتدايي وارد مي‌شوند و براين اساس مقطع اول راهنمايي فقط براي همان سال حذف ...
  • آشنایی با آموزش از راه دور در آموزش و پرورش ایران آموزش از راه دور در نظام آموزش و پرورش ایران در ششم آذر ماه ۱۳۷۵ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد. مطالعه تجربه‌هاي جهاني و تدوين اصول اجرايي اين شيوه آموزشي در آموزش و پرورش كشور، قريب به هشت سال طول كشيد تا ...
  • مدرسهٔ خانگی یا مدرسه در منزل یا آموزش در خانه  (به فرانسوی: École à la maison) عبارت است از آموزش و تعلیم کودکان در منزل، که نوعاً بوسیلهٔ خود والدین و یا آموزگاران حرفه‌ای صورت می‌پذیرد، به‌جای آنکه، در فضای مدارس عمومی یا خصوصی انجام گیرد. این ...
جمعه ۰۳ آذر ۱۳۹۶
0 دیدگاه
دسته بندی : اخبار , تعداد بازدید : 546

یک مدرسه خوب دارای چه ویژگی هایی است. مدرسه ای که مایلید فرزند شما در آنجا درس بخواند؟

    مدرسه خوب و مطلوب مدرسه ای است که دارای ویژگی های خاصی باشد شاید بتوانم فهرست وار این طور خدمتتان عرض کنم که یک مدرسه خوب مدرسه ای است که:

 

  اول) مدیر مدرسه یک رهبر آموزشی است و کارها را از طریق مشارکت جلو می برد.

   دوم) معلم خود را وقف بچه ها می کند.

   سوم) در این مدرسه به توانمندی ها و علایق بچه ها توجه می شود.

   چهارم) مدرسه دارای برنامه است و همه تلاش ها در جهت و همسو با همان برنامه است.

   پنجم) مدرسه ای شاد و بانشاط است.

   ششم) فضایی زیبا و آرام بخش و نظافت و تمیزی قابل توجه دارد.

   هفتم) در این مدرسه همه همدیگر را دوست دارند و برای یکدیگر احترام قائلند.

   هشتم) مدرسه ای که فرزندم را درگیر یادگیری می کند.

   نهم) مدرسه ای که معلم فرزندم شیفته کارش است.

   دهم) مدرسه خوب مدرسه ای است که کوشش و تلاش فراگیران در این مدارس نادیده گرفته نمی شود و آنها موردتشویق و تحسین قرار می گیرند.

   یازدهم) در چنین مدرسه ای آموزش معلمان به کارآیی فراگیران منجر می شود.

   دوازدهم) ارتباط رضایت بخش بین معلم و والدین برقرار است.

   سیزدهم) در مدرسه مطلوب، فرآیند یادگیری ثمربخش است و همه عوامل مدرسه در خدمت فرآیند یادگیری هستند.

   چهاردهم) در این مدرسه معلم صلاحیت لازم علمی، اعتقادی، عاطفی و اجتماعی لازم را دارد.

   پانزدهم) مدرسه برای دانش آموزان جاذبه دارد.

   شانزدهم) دانش آموزانی که از این مدرسه فارغ التحصیل می شوند مطالعه کنندگان خوب و شهروندانی مطلوب هستند.

    فکر می کنم در این مختصر به پاره ای از ویژگی های یک مدرسه مطلوب اشاره شد هرچند که ممکن است بتوان فاکتورهای دیگری به آن افزود. به هرحال من امیدوارم که روزی فرا برسد که بتوانیم بگوییم همه مدارس کشور ما در زمره مدارس خوب و با ویژگی های مطلوب قرار دارند.

ویژگی های مدرسه هوشمند

          مدرسه هوشمند مدرسه ای است که کنترل و مدیریت آن مبتنی بر فناوری رایانه ای و شبکه ای انجام می شود و محتوای اکثر دروس آن الکترونیکی و سیستم ارزشیابی و نظارت آن هوشمند است.       

در مدرسه هوشمند، برنامه درسی محدودکننده نیست و به دانش آموزان اجازه داده می شود از برنامه های درس خود فراتر گام بردارند. در این مدرسه، روش تدریس براساس دانش آموز محوری است.

تاکید بر مهارت های فکر کردن و فراهم ساختن محیط یاددهی ـ یادگیری، از راهبردها و خط مشی های مدرسه هوشمند است.

● هفت اصل کلیدی در مدارس هوشمند عبارتند از:

۱- دانش خلاق،

۲- استعداد یادگیری،

۳- توجه به فهم مطالب،

۴- آموختن با هدف تسلط و انتقال آن،

۵- ارزیابی آموخته ها به شکل متمرکز،

۶- غلبه بر مشکلات،

۷- مدرسه به عنوان یک سازمان آموزشی.

مدرسه هوشمند مدرسه ای است که کنترل و مدیریت آن مبتنی بر فناوری رایانه ای و شبکه ای انجام می شود و محتوای اکثر دروس آن الکترونیکی و سیستم ارزشیابی و نظارت آن هوشمند است.

در مدارس هوشمند کامپیوتر جایگزین تخته سیاه و سی دی جای دفتر مشق را می گیرد. دانش آموزان می توانند از طریق اینترنت اطلاعات بسیاری درباره هر موضوع که بخواهند بدست آورند. در این سیستم، معلم و شاگرد هر دو تولید محتوای الکترونیکی و درس را به صورت سی دی ارائه می کنند.

در مدارس هوشمند آموزش منحصر به معلم نیست بلکه یاددهی و یادگیری کاملاً تعاملی است و دانش آموزان نقش اساسی در آموختن مباحث علمی دارند.

در مدارس هوشمند، دبیران با استفاده از محتوای درسی الکترونیکی موجب تفهیم بهتر مطالب درس و صرفه جویی در وقت می شوند و دانش آموزان هم این فرصت را دارند که توانایی و قابلیت های خود را آشکار و به تولید محتوا بپردازند.

در این گونه مدارس، کسب موفقیت دست یافتنی است و میزان آن به تلاش و پیگیری دانش آموزان و هدایت صحیح و جهت دار بستگی دارد. در این روش روح پژوهش و جستجوگری قطعاً جایگزین روحیه بی هدف دانش آموزان خواهد شد.

در این سیستم رکن اصلی برای هر گونه تغییر، تغییر در فکر است و ابزار و امکانات تنها وسیله ای برای جامه عمل پوشاندن به افکار هستند.

در مدارس هوشمند معلمان می توانند به جای اینکه تلاش کنند خودشان پاسخی برای پرسش های دانش آموزان پیدا کنند، از آنها بخواهند پاسخ پرسش هایشان را در رایانه پیدا کنند وبرای بقیه بازگو کنند.

مدرسه هوشمند، مدرسه ای است که با کمک فناوری های نوین سیستم های آموزشی دیجیتالی هوشمند در سرعت بخشی به فرآیند یاددهی، یادگیری و بهبود مدیریت به صورت کاملاً نظام یافته باشد تا انسان عصر اطلاعات قادر به پردازش و دسته بندی و استفاده بهینه از منابع فنی دانش روز با توجه به طیف گسترده آن برای کشف استعداد خود و بروز خلاقیتها باشد.

مدارس هوشمند مدارسی هستند که مبانی توسعه آنها استفاده از فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات می باشد.در این مدارس دانش آموزان باید حضور فیزیکی داشته باشند و تفاوت آن با مدارس مجازی این است که معمولاً به مدارس از راه دور گفته می شوند مدرسه هوشمند با مدرسه مجازی فرق دارد، مدرسه هوشمند اگر بخواهد مطلوب باشد باید دانش آموزان در آن حضور فیزیکی داشته باشند اما در مدرسه مجازی، دانش آموز و معلم می توانند کیلومترها از هم فاصله داشته باشند.معلمین مدارس هوشمند الزامی به متخصص بودن در حوزه IT ندارند بلکه باید بتوانند از سیستم این مدرسه مطلع باشند و از امکانات آن خوب استفاده کنند. به عنوان مثال یک معلم این نوع مدارس باید خوب بداند که منابع در کجاها وجود دارند که وقتی دانش آموزان سوالی مطرح کردند آنان را به منابع مورد نظر راهنمایی کند.

مدرسه هوشمند مدرسه ای فیزیکی است که کنترل و مدیریت آن، مبتنی بر فناوری رایانه و شبکه انجام می گیرد و محتوای اکثر درون آن الکترونیکی و سیستم ارزشیابی و نظارت آن هوشمند است.مدرسه هوشمند در واقع مرحله برتری در کاربرد فناوری اطلاعات در نظام آموزش کشور است. مدرسه هوشمند، مدرسه ای است که مدیریت و کنترل آن مبتنی بر فناوری شبکه و رایانه است و محتوای بیشتر درس های آن الکترونیکی است و نظام ارزشیابی و نظارت آن نیز هوشمند (الکترونیکی) است.مدرسه هوشمند دانش آموز محور است و در آن معلم نقش هدایتگر را دارد. دانش آموز به منابع موجود در مدرسه یا شبکه های اطلاع رسانی بیرونی نیز دسترسی دارد و در استفاده از منابع برای درس های خود آزاد است.

 او از ۲ نوع محتوا استفاده می کند:

۱- محتوای الکترونیک،

۲- محتوایی که معلم تولید می کند.

ارتباط والدین با مدرسه، به خط (online) است و از طریق اتصال به وسیله تلفیق کننده یا مودم (modem) به رایانه مرکزی مدرسه، این امکان را دارند که با مدیر یا معلمان مدرسه ارتباط پیدا کنند و از وضعیت تحصیلی فرزندان خود آگاه شوند. بانک اطلاعاتی مدرسه باید با استانداردهای روز جهان مطابقت داشته باشد. کتابخانه این مدرسه، یک کتابخانه الکترونیکی است و دانش آموز می تواند به صورت «برخط» (online) از آن استفاده کند. محیط های گفت و گو، بحث و پرسش و پاسخ به صورت همزمان و ناهمزمان در این مدرسه فعال است.

مدرسه مهمترین مؤسسه آموزشی است، که بیشتر فعالیتهایش صرف تربیت نسل آینده جامعه می‌شود. مدرسه در توسعه و حفظ و حراست از تمدن گذشتگان و انتقال آن به نسل آینده، سهم بسیار زیادی دارد.

لذا می‌توان از آن به عنوان یک مرکز اصلی تعلیم و تربیت نام برد، که نقش بسیار مؤثری را در پیشرفت، سربلندی و خوشبختی جامعه ایفا می‌کند. یک مدرسه خوب دارای خصوصیات و صفاتی است. قسمتی از این صفات مادی و ظاهری هستند، که از جمله می‌توان به موقعیت مکانی مدرسه، ظرفیت و تعداد کلاسها، زمین ورزش، حیاط مناسب، وسایل و امکانات آموزشی و …. اشاره کرد. اما یک مدرسه خوب، ویژگیهای دیگری نیز باید داشته باشد، که این ویژگیها با کار و وظایف مسئولین اداری و آموزشی مدرسه، ارتباط تنگاتنگ دارد، و مدرسه را در جهت رسیدن به اهداف تعلیم و تربیت و سرافرازی جامعه یاری می‌دهد، که در اینجا به پاره‌ای از آنها اشاره می‌گردد:

از آنجایی که دانش‌آموزان، گردانندگان چرخ‌های فعالیت های مختلف و متنوع جامعه خواهند بود، باید برای زندگی در یک اجتماع واقعی تربیت شوند. از این رو فعالیت های مدرسه باید به صورت واقعی و بدور از هر نوع تصنع و ظاهرسازی انجام پذیرد. مدرسه وظیفه دارد حقایق زندگی و واقعیتهای اجتماعی را به همان گونه که در جامعه رایج است، در اختیار دانش‌آموزان قرار داده و حوادث و تحولاتی را که در خارج و داخل مدرسه اتفاق می‌افتند، عیناً و بدون هیچ تغییری برای آنها توضیح دهد. شخصیت کارکنان مدرسه و بویژه معلم از عوامل بسیار مؤثر در هدایت و رهبری دانش‌آموزان است. آنچه بیشتر در مدرسه مورد توجه کودکان قرار می‌گیرد، صداقت و قاطعیت کارکنان آن است. معمولاً دانش‌آموزان از افراد ریاکار، چاپلوس و ظاهر فریب تنفر دارند و اگر در محیط مدرسه با چنین افرادی مواجه شوند، اعتماد و اطمینانشان از مدرسه تا حدود زیادی سلب خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است که دیگر برای کارکنان مدرسه از جمله معلم ارزشی قائل نباشند و گفتار آنان را خالی از اعتبار و غیر قابل قبول بدانند. مدیری که برای حفظ موقعیت خویش در مقابل مافوق خود به تملق و چاپلوسی می‌پردازد و یا در برابر بازرسان اعزامی از اداره به قبول هر گونه ریا و تظاهر تن در می‌دهد و بسیاری از اعمال ساختگی و دروغی را که در روزهای عادی خبری از آنها نبود، به موقع اجرا می‌کند، از نظر شاگردان فردی حقیر و زبون جلوه‌گر خواهد شد و چه بسا ممکن است این دوگانگی و تضاد در گفتار و اعمال مدیر، در رشد عاطفی و روانی کودکان اثر منفی بگذارد.

زیرا دانش‌آموزان از رفتار و اعمال اولیای مدرسه تقلید می‌کنند و به تدریج یاد می‌گیرند، که مانند آنها به دیگران دروغ بگویند، حق را ناحق جلوه دهند، خلاف حقیقت عمل کنند، چاپلوس و متملق باشند و برای پیشرفت در کارهای خود به ریا و تظاهر متوسل شوند.

تمامی کارکنان مدرسه باید اعمال و رفتار شایسته‌ای داشته باشند و به گفته‌های خود جامه عمل بپوشانند، تا بتوانند الگوی مناسبی برای شاگردان باشند. مسئولین مدرسه باید شجاعت اخلاقی داشته باشند، در مقابل وقایع و اتفاقاتی که در مدرسه و جامعه روی می‌دهد، فقط واقعیتها را در نظر بگیرند و به دانش‌آموزان منتقل کنند و حتی در مورد اشتباهاتی که ممکن است از آنان سر بزند، با جرأت حقیقت را بیان کنند و با صراحت لهجه به خطای خود اعتراف نمایند، تا شاگردان نیز از آنها درس زندگی بگیرند و در گفتار و رفتار خود صادق باشند (برش نورد، ۱۳۶۹).

لزوم هماهنگی مدرسه با خانواده

کودک قسمت اعظم تجربیات، اعمال، و رفتار خود را از راه تقلید از والدین، معلمان، و سایر مربیان می‌پذیرد. هدف والدین و اولیای مدرسه آن است که کودک تربیت صحیح و پسندیده‌ای را کسب نماید. اما مهمترین مسئله‌ای که در زمینه تربیتی کودکان مطرح است، هماهنگی لازم بین الگوهای تربیتی خانه و مدرسه است. آنچه کودک در مدرسه یاد می‌گیرد، باید عملاً آنرا در خانه مشاهده کند. همچنین اعمال و رفتار والدین در خانه باید چنان باشد، که مدرسه آنها را تأیید نماید. چون اگر کودک بین الگوهای تربیتی خانه و مدرسه، تضاد و مغایرتی مشاهده کند، قطعاً به دام شک و تردید گرفتار خواهد شد و نمی‌داند کدام الگو را انتخاب کند و یا کدام شیوه را بپذیرد. اگر مدرسه درست می‌گوید، پس چرا رفتار خانواده با آن مغایر است و اگر والدین راه صحیح را نشان می‌دهند، چرا مدرسه آنرا نمی پذیرد.

این دوگانگی در الگوهای تربیتی خانه و مدرسه، بدترین وضعیت روحی و روانی را برای کودک فراهم می‌کند.

در این حالت کودک دچار تزلزل روحی و عاطفی می‌شود و نمی‌تواند به درستی تصمیم بگیرد و انتخاب کند.

این مسئله یکی از مهمترین نکات تأثیرگذار در بهداشت روانی کودکان است، که والدین و مربیان باید نسبت به آن توجه لازم را داشته باشند و با ایجاد هماهنگی و همنوایی بین الگوهای تربیتی خانه و مدرسه، زمینه تربیت صحیح و شایسته کودکان را فراهم نمایند.(پورعلیرضا،۱۳۸۸).‌

تناسب فضای مدرسه با امور‌آموزشی

یکی از عوامل بسیار مؤثر در پیشرفت تحصیلی و امور آموزشی دانش‌آموزان، برخورداری آنان از یک محیط آموزشی مناسب است. مدرسه باید شرایط لازم و کافی را جهت ارایه خدمات آموزشی به شاگردان را داشته باشد. بدین معنی که ساختمان مدرسه باید در مکانی دایر گردد که از لحاظ وسعت حیاط، تعداد اتاقها و ظرفیت آنها با دانش‌آموزان مناسب باشد و در زمینه‌های مختلف آموزشی و اداری از امکانات لازم برخوردار باشد. اتاقهای مدرسه باید براساس کارها و فعالیتهایی که در آنها انجام می‌شود انتخاب گردد، تا امور آموزشی یا اداری مربوطه راحتتر و سریع‌تر انجام گیرد.

معمولاً امور و فعالیتهایی که در مدرسه صورت می‌پذیرد، مختلف است، لذا اتاقهای مدرسه باید متنوع بوده و از شرایط متفاوتی جهت انجام امور گوناگون برخوردار باشد. یک دسته از اتاقهای مدرسه که نقش بسیار مهمی در آموزش کودکان دارند و رعایت عوامل و شرایط مناسب در انتخاب آنها فوق‌العاده اهمیت دارد، کلاس درس است. کلاس درس باید گنجایش کافی برای تعداد دانش‌آموزان را داشته باشد. طبق محاسبات انجام شده برای هر دانش‌آموز چیزی حدود پنج متر مکعب هوا لازم است، که این نکته باید کاملاً در انتخاب کلاس رعایت شود. روشنایی کلاسها باید مناسب و کافی باشد، زیرا کار کردن در نور کم یا زیاد به چشم آسیب می‌رساند.

علاوه بر این کلاس درس باید به سمت شمال باشد، پنجره‌های آن طوری نصب گردند که روشنایی کافی و یکنواختی به تمام فضای کلاس برسانند. دانش‌آموزان از لحاظ نشستن در کلاس راحت باشند، فضا و جای مناسب برای کار و آزمایش داشته باشند. نحوه قرار گرفتن صندلی‌ها باید طوری باشد، که موجب حواس پرتی آنها نشود. فضای کلاس هم باید جذاب و نشاط آور باشد. برای این کار می‌توان از عکس‌ها، نقشه‌های رنگی و مانند آنها برای تزئین کلاس استفاده کرد، که علاوه بر زیبایی و ایجاد شادابی در کلاس، می‌تواند برای شاگردان از نظر یادگیری موضوعات و مطالب مختلف درسی بسیار مفید و مؤثر باشد و معلم را در رسیدن به بسیاری از اهداف آموزشی، یاری نماید و همچنین حس زیباپرستی دانش‌آموزان را نیز ارضاء کند. تزئینات کلاس و وسایل کمک آموزشی که معلم برای یادگیری دانش‌آموزان به کار می‌گیرد، باید متناسب با مواد درسی باشد و به همان ترتیبی که موضوعات درسی عوض می‌شوند، تزئینات کلاس نیز باید تعویض گردند، زیرا دانش‌آموزان با مشاهده مداوم یک منظره، نقشه و نظیر آن خسته می‌شوند و کیفیت آموزشی و یادگیری تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. (برش نورد، ۱۳۶۹). متأسفانه اغلب مدارس کشور ما در زمینه فضای آموزشی با مشکلات مواجه هستند:در برخی از مدارس اصول فیزیکی مناسب برای ساخت کلاسها رعایت نشده، که این امر کیفیت یادگیری دانش‌آموزان را کاهش می‌دهد.

فضای کلاس درس در بعضی از مدارس با تعداد دانش‌آموزان مناسب نیست. بویژه این مشکل در برخی از پایه‌های مقطع ابتدایی، که مجری طرح ارزشیابی توصیفی هستند، بیشتر مشاهده می‌شود.

برخی از مدارس هم بسیار قدیمی هستند و ضریب امنیتی آنها پایین است، ولی به دلیل کمبود فضای آموزشی، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از مدارس از حیاط و فضای مناسبی برای بازی، تفریح و جنب و جوش دانش‌آموزان برخوردار نیستند، که این مسئله می‌تواند بر رشد جسمانی و روانی آنها تأثیر منفی داشته باشد.

با وجود اینکه مدارس زیادی در سالهای اخیر در کشور ساخته شده است، اما باز هم تعداد زیادی از دانش‌آموزان در شیفت عصر مشغول به تحصیل هستند، که این مسئله کیفیت جریان یاددهی- یادگیری را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار داده است.

همکاری بین کارکنان

هر سازمانی جهت رسیدن به اهداف خود، نیازمند آن است که بین اجزای آن هماهنگی لازم برقرار باشد. در مدرسه هم وضع چنین است. یعنی اگر مدرسه‌ای می‌خواهد در کار آموزشی و اداری خود موفق باشد، باید به همه مسائل و عواملی که به نحوی با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ارتباط پیدا می‌کند، توجه نماید. مدرسه باید تلاش کند، که هماهنگی لازم بین همه عوامل آن اعم از اداری، آموزشی، اجتماعی و انضباطی حفظ شود، تا زمینه پیشرفت در امور آموزشی و تحصیل دانش‌آموزان فراهم آید. اگر همه اجزای مدرسه با هم یگانه باشند و تلاش جمعی آنها در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، با هماهنگی و قاطعیت به پیش برود، نتیجه کار کامیابی و نیل به موفقیت است و در غیر این صورت امور و فعالیتهای مدرسه دچار پریشانی و شکست خواهد شد. همه عوامل مدرسه اعم از مدیر، معلم، کارکنان اداری، دانش‌آموزان، امکانات و جو حاکم بر مدرسه در دستیابی به اهداف آن نقش اساسی دارند.

از اینرو اگر روابط مناسبی در مدرسه برقرار باشد، پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان بسیار چشمگیر خواهد بود. اگر مدرسه‌ای بتواند همکاری همه جانبه اعضاء را به خود جلب کند، بین کارکنانش تفاهم و دوستی برقرار سازد و حس مسئولیت مشترک را در محیط کار ایجاد نماید، نتیجه و موفقیت بیشتری را کسب خواهد کرد.

پژوهشها و تحقیقات علمی نشان می‌دهد، که اگر مدرسه‌ای خواهان آن است، که کیفیت محصول کار خود را افزایش دهد، باید همه تلاش خود را به کار گیرد، تا کارکنان خود را به کوششهای جمعی و اتخاذ تصمیمات گروهی وا دارد و زمینه شرکت همگان را در انتخاب طرح وتنظیم برنامه فراهم آورد و بطور کلی شرایط و موقعیتی را ایجاد کند، که بین کارکنان مدرسه وحدت و هماهنگی کامل برقرار شود. به طوری که هر یک از آنها به وظیفه خود آشنا باشند و در ایفای نقشی که از طرف مدرسه به عهده آنها گذاشته شده است، نهایت سعی و تلاش خود را به خرج دهند. اگر در مدرسه‌ای چنین شرایطی بوجود آید، بطور یقین روابط صمیمانه بین کارکنان آن حفظ خواهد شد و همگی ضمن انجام مسئولیتی که به عهده دارند، در راه پیشرفت امور مدرسه در تمام زمینه‌ها تلاش خواهند کرد (برش نورد، ۱۳۶۹).

انجمن اولیاء و مربیان

مدرسه اجتماع کوچکی است، که افراد را برای ورود به جامعه بزرگ تربیت می‌کند. از آنجایی که مدرسه جزئی از جامعه بزرگ است، بنابراین لازم است که افراد جامعه در کارها و فعالیتهای مدرسه نظارت داشته باشند. یکی از مهمترین روشهایی که مردم می‌توانند از طریق آن با مدرسه همکاری کنند و نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با چگونگی انجام امور آن اعلام نمایند، انجمن اولیاء و مربیان است. انجمن اولیاء و مربیان دلسوزترین جمعیتی است که از بین اولیاء دانش‌آموزان تشکیل می‌شود و بدون هیچ گونه مزد و چشمداشتی وقت خود را صرف انجام کارهای مدرسه می‌کند و بخصوص در زمینه مشکلات تربیتی کودکان با مربیان مدرسه همکاری ‌نماید. وظیفه انجمن اولیاء و مربیان تلاش مستمر و همه جانبه در جهت برطرف کردن مشکلات عاطفی، روانی، تربیتی و آموزشی شاگردان و بهبود و ارتقاء سطح بهداشت روانی آنها است. علاوه بر این انجمن اولیاء و مربیان نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط صمیمانه بین مربیان مدارس و اولیاء دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف به ویژه مسایل آموزشی و تربیتی شاگردان دارد. این نوع ارتباط می‌تواند بسیار مفید و سازنده واقع شود و موجبات رشد و ترقی دانش‌آموزان و زمینه شکوفایی استعدادهای نهفته آنها را به خوبی فراهم نماید (پورعلیرضا، ۱۳۸۸). متأسفانه در سالهای اخیر، روشهای نامناسب برخی از مدیران مدارس، شرایطی را ایجاد کرده و تا حدود زیادی وظایف انجمن تغییر شکل یافته و باعث شده است که اولیاء دانش‌آموزان نسبت به عضویت در این انجمن رغبت چندانی از خود نشان ندهند.

اگر مساعدت و همکاری افراد و تلاشهای انجمن اولیاء و مربیان در کارهایی غیر از مسایل مالی بکار گرفته شود، قطعاً اعتماد و اطمینان مردم نسبت به این انجمن جلب خواهد شد و افراد دارای صلاحیت با میل و رغبت در آن حضور پیدا خواهند کرد. مدیران محترم و دلسوز مدارس باید تلاش کنند، که این انجمن به وظیفه اصلی خود که همان همکاری با مربیان در زمینه تربیت کودکان و نوجوانان است، بپردازد و آنچنان در مسایل مالی مدرسه غرق نگردد، که وظیفه اصلی خود را فراموش کند.

لزوم شورای معلمان در مدرسه

شورای معلمان بنا به درخواست مدیر یا پیشنهاد یک یا چند نفر از معلمین و موافقت مدیر برای اخذ تصمیم در مورد خاصی و یا حل مشکلی در زمینه اداری، آموزشی، انضباطی و … با شرکت مدیر، معلمین، کارکنان اداری مدرسه و احیاناً نماینده دانش‌آموزان تشکیل می‌گردد. موضوع یا مشکل توسط مدیر یا افراد دیگر در جلسه مطرح می‌شود. اشخاص حاضر در جلسه نظرات خود را در باره‌ی آن بیان می‌کنند و راه حلی را که مناسب می‌بینند، ارایه می‌دهند. سپس همه عقاید و نظرات مطرح شده در جلسه با هم مقایسه می‌گردند و سرانجام تصمیم مقتضی و مناسب درباره موضوع یا مشکل مورد نظر گرفته می‌شود.

تشکیل شورای معلمان برای گرفتن تصمیم صحیح و انتخاب راه حل مناسب در پیشرفت امور مدرسه، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا اولاً مدیر می‌تواند از تجارب همکارانش در حل مشکلات مدرسه استفاده کند. از آنجایی که برای اخذ تصمیم، از فکر و تجربه چند نفر استفاده می‌شود، قطعاً تصمیم اتخاذ شده جمعی، به مراتب مطمئن‌تر از تصمیم انفرادی است و لذا لغزش و خطا در آن کمتر دیده می‌شود و در احکام صادره نیز، قضاوت صحیح‌تر صورت می‌گیرد.

ثانیاً در برخی از جلسات شورای معلمان، ضرورت ایجاب می‌کند، که نماینده دانش‌آموزان نیز در جلسه حضور داشته باشد و از نظراتش در تصمیم‌گیری استفاده شود. در چنین جلساتی معلم و شاگرد می‌توانند، آزادانه آنچه را که در نظر دارند، بیان کنند و مهمتر آنکه از این طریق شاگردان و معلمان از نظرات، عقاید و پیشنهادات یکدیگر آگاه می‌شوند. بنابراین اگر تصمیمی هم در شورا گرفته شود، دیگر یک طرفه و

یک‌جانبه نخواهد بود. ثالثاً در جلسات شورای معلمان، چون کلیه افراد شرکت کننده در شورا، در گرفتن تصمیم با هم مشورت می‌کنند، لذا همه آنها در قبال تعهدات خود نسبت به شورا احساس مسئولیت مشترک می‌نمایند، از این رو پیوسته می‌کوشند که بهترین نظر و راه حل را ارایه دهند، که براساس آن تصمیم و قضاوتی صحیح و مناسب صورت گیرد

ویژگی های مدرسه خوب (از لحاظ مدیریتی و نرم افزاری)

1- مدیر مدرسه خوب دارای برنامه آموزشی و تقو یم اجرایی سالانه فعالیت ها و ... می باشد.

2- عوامل آموزشی مدرسه خوب با دانش آموزان دوست و رفیق هستنــــد به نحوی که دانــش آمـــوز زیبا ترین احساس را دراین محیط دارد.

3- دانش آموزان در کارهای گروهی و فعالیت های آموزشی ـ تربیتی مثل شورای دانش آموزی ،اقامه نماز، انجمن علمی و ... باعلاقه شرکت دارند.

4- معلمین و همه افرادی که با دانش آموز سر و کار دارند از سواد کافی برخوردارند و با مسایل تعلیم و تربیت وروانشناسی آشنایی دارند.

5- کارهای مدرسه خوب تقسیم شده و هریک از افراد نسبت به نقشی که در آن دارند هم توانایی لازم و هم آشنایی کامل دارند.

ویژگی های مدرسه خوب

6- مدیر و دبیرا ن مدرسه خوب با فرایند یاد دهی - یادگیری  و  روانشناسی تربیتی  آشنایی دارند.

7- دانش آموزان در امور مختلف مشارکت دارند و نسبت به آن چه در آموزشگاه می گذرد احساس مسئولیت می نمایند.

8- تعامل مناسبی بین عوامل آموزشگاه و دانش آموزان و اولیاء برقرار است.

9- شورای دبیرا ن فعال بوده و در این شورا مسائل گذشته و روز و برنامه های آینده به بحث و بررسی گذاشته می شو د.

10- مدرسه خوب با اداره آموزش و پرورش و سایر سازمان ها ارتباط موثر و مطلوبی دارد.

11- در مدرسه خوب فعالیت ها و اقدامات هدفمند است و درتما م فعالیت ها نظم و انضباط حا کم است.

12- نظام مشاوره ای مدرسه خوب، کارا و اثربخش است.

13 - مدرسه خوب دانش آموز را با مهارت های زندگی آشنا کرده به نحوی که پس از اتمام هر دوره تحصیلی به راحتی می تواند، وارد جامعه شود.

14 - در مدرسه خوب، میراث فرهنگی، وطن دوستی، احترام به نیاکان و تاریخ و پرچم و ... گرامی داشته می شو د.

15- مجموعه امور مدرسه خوب با سازماندهی مناسب مدیر هماهنگ است.

و ...

 

 

ویژگی های مدرسه خوب (از لحا ظ کالبدی و سخت افزاری)

 

1- فضای آموزشی مدرسه خوب ( کلاس درس ) متناسب با سن و پایه تحصیلی دانش آموزان محرک و جذاب باشد.

2- مدرسه خوب دارای محیطی زیبا و با طراوت و نشاط آور است.

ویژگی های مدرسه خوب

3 – درمدرسه خوب ابعاد کلاس ها و صندلی ها استاندارد متناسب با سن دانش آموزان می باشد.

4- فضای فرهنگی، هنری و فن آوری برای رفع نیازهای علمی و تحقیقی دانش آموزان مهیا می باشد.

5- مدرسه خوب به شکوفایی استعداد و توانایی جسمی دانش آموزان اهتمام دارد و در جهت تامین فضا و امکانات ورزشی کوشا می باشد.

6- در مدرسه خوب فضای نمازخانه رغبت انگیز، سالن ها وسیع و تمیز، سرویس های بهداشتی تمیز و استاندارد می باشد.

7– در مدرسه خوب مکان نشستن راحت بوده سیستم های گرمایی و برودتی مناسب و کلاس ها به دور از سر و صد ا و دارای نورکافی می باشند.

8- در و دیوار و حیاط و رنگ مدرسه خوب، دارای پیام آموزشی و تربیتی هستند.

9- در مدرسه خوب با تامین سرویس ایاب و ذهاب به سلامت جسمی دانش آموزان توجه کافی می شود.

11- مدرسه خوب به بهداشت روحی دانش آموزان توجه کافی دارد و با ایجاد کتابخانه، آزمایشگاه، اتاق خلاقیت و سالن سمعی و بصری در جهت تامین آن می کوشد.

12 - مدرسه خوب دارای امکانات آموزشی و آزمایشگاهی از قبیل رسانه های دیداری و شنیداری، تجهیزات آزمایشگاهی و ... می باشد.

13- محیط آموزشی گویای معماری ایرانی و اسلامی و دارای پیام فرهنگی هنری است.

و ...

فضای فیزیکی مدرسه بدون شک یکی از عناصر مهم آموزش و یادگیری دانش آموزان است. مکان و فضایی که دانش آموز در آن به کسب علم می پردازد، می بایستی در آن احساس آرامش و راحتی کند.

 

مدرسه استاندارد کجاست؟

 در هر مدرسه تعداد زیادی کلاس درس و ساختمان وجود دارد که برای مقاصد مختلف آموزش برای دانش آموزان طراحی شده است.  می دانید که هر ساختمان یا محیطی را نمی توان به عنوان مدرسه در نظر گرفت، بلکه برای ساخت مدرسه، شرایط و ویژگی های خاصی برای ساختمان مدرسه و فضای فیزیکی آن مورد نیاز است.

 

برای انتخاب مکان مناسب برای ساخت مدرسه، نکات زیر در نظر گرفته می شود:

1.  مدرسه نباید در مجاورت ساختمان های بلند، مکان های پر سر و صدا مانند کارگاه ها، پایانه ها، راه آهن و... نباشد.

2. مدرسه باید نزدیک امکانات شهری باشد.

3. رفت و آمد به مدرسه می بایستی به سادگی صورت گیرد.

4. زمینی که برای ساختن مدرسه در نظر گرفته می شود نباید مرطوب باشد به این دلیل که می تواند ایجاد آلودگی کند و دانش آموزان در هر سنی که باشد،  بسیار آسیب پذیر است و می تواند اثرات نامطلوبی روی سلامت دانش آموزان داشته باشد.

5. زمین های مردابی که خشک شده است می تواند محل مناسبی برای رشد میکروب ها و ویروس ها باشد. وسعت مدرسه باید متناسب با سنین دانش آموزان باشد.

 

با توجه به گزارش ارائه شده توسط سازمان بین المللی ساختمان مدارس، مناسب است که بازای هر صد نفر دانش آموز حداقل 2  هزار مترمربع زمین آموزشی مناسب است به اضافه هزار مترمربع برای هر صد نفر محصل اضافی.

 همچنین برای مدارس متوسطه حداقل 4 هزار مترمربع برای هر صد نفر دانش آموز به اضافه هزار مترمربع برای هر صد نفر محصل اضافی در نظر گرفته شود.

 

مصالح مورد استفاده برای ساخت مدارس، می بایستی استاندارد باشد و نکات ایمنی در طراحی و ساخت مدرسه رعایت شود که حداقل در برابر حوادث طبیعی به خصوص زلزله و سیل مقاوم باشد

 

مدرسه استاندارد کجاست؟

نکات ایمنی زیر در ساخت مدرسه باید مد نظر باشد:

 

1.  راه خروج اضطراری وجود داشته باشد.

2.  امکانات اطفاء حریق در قسمت های مختلف ساختمان مدرسه وجود داشته باشد.

3. سیستم زنگ خطر حریق وجود داشته باشد و نرده های کنار پله ها و... باید در ساخت مدارس رعایت شوند.

در مقطع دبستان بهتر است ساختمان مدرسه بیشتر از دو طبقه نباشد و بچه های کلاس های اول و دوم در طبقه اول باشند.ساختمان های با طبقات زیاد امکان رفت و آمد را برای کودکان مشکل می کند.

 

4. لازم است کلاس درس دو در داشته باشد تا بتوان در مواقع اضطراری و بروز خطر کلاس را به موقع تخلیه کرد.

5.  کف کلاس و راهروهای مدرسه نباید لیز باشد. به عنوان مثال سرامیک برای استفاده در کف کلاس ها و راهرو مناسب نیست چون ممکن است سبب حادثه و آسیب رسیدن به کودکان شود.

6. رنگ دیوار کلاس هم باید رنگ ملایم و آرام و از رنگ های سرد باشد و از رنگ های تند و زننده مثل قرمز پرهیز شود.

 

 7. کلاس درس باید مربعی شکل یا مستطیل شکل باشد.

کلاس درس نباید دراز و باریک باشد که رفت و آمد دانش آموزان در آن مشکل باشد. پنجره های کلاس درس هم باید یک متر بالاتر از سطح زمین و تا 20 سانتی متر زیر سقف باشد که بتواند حداکثر نور ممکن را به کلاس درس برساند.

 

8. نکته مهم دیگر آفتابگیر بودن اتاق ها است.

بهتر است طراحی کلاس ها به طوری باشد که نور از سمت چپ بتابد. پنجره های کلاس نباید طوری ساخته شوند که نور مستقیم به چشم شاگردان بتابد، این کار باعث صدمات جدی به چشم می شود و همچنین مانع دیده شدن تابلوی کلاس می شود.

 

مدرسه استاندارد کجاست؟

9. بهترین تابلو برای کلاس درس ، تابلویی است که بازتاب نور نداشته باشد. وایت برد چون انعکاس نور دارد مناسب و استاندارد نیست و باعث صدمه دیدن چشم می شود. تابلو باید در زاویه ای نصب شود که تمام کلاس به آن تسلط داشته باشند. تابلو باید در ارتفاع مناسب نصب شود به طوری که لبه فوقانی تابلو  50 سانتی متر بالاتر از شانه دانش آموزان ابتدایی و 80 - 70 سانتی متر بالاتر از شانه دانش آموزان دبیرستانی باشد.

 

10. در چیدمان و انتخاب صندلی کلاس دقت لازم را به عمل بیاورید. مکان صندلی باید طوری باشد که دانش آموز احساس آرامش و راحتی کند و اندازه صندلی و میز می بایستی متناسب با سن و قد دانش آموزان باشد. به نظر می رسد  بهترین صندلی برای دانش آموزان ، صندلی تک نفره است.

 

11. اگر  محیط اطراف مدرسه چشم انداز مناسب داشته باشد. از لحاظ روانی کودکان از محیط باز لذت می برند و در محیط بسته احساس خستگی و آزردگی می کنند. استفاده از سیم خاردار به جای دیوار مدرسه اثرات نامطلوب روانی روی کودکان می گذارد. دیوارهای بلند حیاط مدرسه و گاهی همراه با سیم خاردار احساس زندانی بودن به کودک می دهد و او لحظه شماری می کند تا زنگ تعطیلی مدرسه به صدا در آید و او از این محیط بسته و آزرده رهایی پیدا کند.

 

12. زمین بازی یکی از نیازهای مهم است که باید در نظر گرفته شود. سرانه زمین بازی 10 متر برای هر دانش آموز توصیه شده است. این زمین باید صاف و مسطح باشد و تا حد امکان آن را با آسفالت یا چمن پوشش دهند. فضای خارج از مدرسه (کوچه ، خیابان ، پارک و...) برای زمین ورزش و بازی مناسب نیست چون ممکن است باعث ایجاد حادثه شود. در زمین بازی مدرسه ابتدایی می توان وسایلی مانند تاب ، الاکلنگ و سرسره با رعایت نکات ایمنی در نظر گرفت.

 

امکانات بهداشتی مدرسه

با توجه به اهمیت آلودگی و سرایت بیماری از راه مدفوع و ادرار، مساله بهداشتی کردن و بهداشتی نگه داشتن توالت مدارس از نکات بسیار مهم در بهداشت مدرسه است.

در صورت امکان بهتر است توالت ها در خارج از ساختمان و در حیاط مدرسه احداث شوند. توالت داخل ساختمان مدرسه هم ممکن است باعث انتشار بوی تعفن شود و هم سبب بروز آلودگی و بیماری.

 

مدرسه استاندارد کجاست؟

برای مدارس پسرانه یک توالت فلاش دار برای هر 55 نفر دانش آموز و در مدارس دخترانه برای هر 45 نفر دانش آموزیک توالت فلاش دار باید در نظر گرفته شود. حداقل یک دستشویی برای هر 50 نفر دانش آموز باید ساخته شود که بهتر است در نزدیکی توالت ها یا ناهارخوری ساخته شود. دستشویی باید مجهز به آب گرم ، صابون مایع ، حوله های شخصی یا کاغذهای خشک کن باشد.

 

برای هر 100 دانش آموز باید یک شیر آب برای نوشیدن و در صورت امکان لیوان های یک بار مصرف بهداشتی در کنار شیر آب موجود باشد.

استفاده از آب سردکن در مدارس ابتدایی مناسب نیست. چون ممکن است آب بسیار سرد برای سلامت کودکان مضر باشد. در بعضی نقاط که مدرسه فاقد لوله کشی آب است یا آب لوله کشی قابل آشامیدن نیست ، از مخازن فلزی و پلاستیکی مثل تانکر یا بشکه های مخصوص برای نگهداری آب شرب استفاده می شود که باید از بهداشتی بودن این ظروف و همچنین آب آشامیدنی اطمینان حاصل کرد.

اتاق ناهارخوری ، نمازخانه ، سالن سخنرانی ، آزمایشگاه ، کتابخانه ، اتاق استراحت معلمان ، اتاق مشاوره و راهنمایی ، اتاق بهداشت و کمک های اولیه همراه با کارشناس بهداشت ، اتاق رایانه و سایت اینترنت و اتاق وسایل کمک آموزشی مثل ویدئوپرژکتور، اورهد و... ازجمله نیازهای یک مدرسه بزرگ و مدرن است.

نکته پایانی این که متاسفانه به دلیل محدودیت ها و کمبود منابع مالی ، کمتر مدرسه ای را می توان یافت که تمام شرایط یک آموزشگاه استاندارد و امروزی را داشته باشد.

 

کد امنیتی :